Przedszkole jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy
Optymistyczne Przedszkole

Motto przedszkola:

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie - naucz,

jeśli nie wie - wytłumacz, jeśli nie może - pomóż.

Jeśli przy największym wysiłku dozna porażek,

należy tak pobłażać, jak pobłażliwie godzimy się z własnymi wadami (...)" Janusz Korczak


Bawimy się wspólnie z mamą i tatą

BAWIMY SIĘ WSPÓLNIE Z MAMĄ I TATĄ


Wiedząc jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa zabawa oraz jakie pociąga to skutki dla jego psychiki, uważamy, iż jest rzeczą niezwykle istotną, abyśmy się chwilę zastanowili, co znaczy dla dziecka zabawa z rodzicami.

Foto
zabawy z mamą i tatą
Znaczenie relacji w okresie rozwoju dziecka, a także ich wpływ na jego osobowość i proces uspołeczniania przez dziesięciolecia były przedmiotem badań. Wszystkie one podkreślały znaczącą rolę rodziców jako przedstawicieli społeczeństwa, kultury, a także jako tych, którzy determinują swoich synów
i córki pod względem psychologicznym i społecznym.

Relacje, jakie zawiązują się pomiędzy poszczególnymi członkami rodzinny, przekształcają się w naturalny system nauki pojęć i postaw, które trwale wzmacniają i motywują osiągnięcia okresu dziecięcego. Ponieważ zabawa jest formą aktywności dziecięcej, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, korzystajmy z niej, aby wspierać całokształt procesów rozwojowych.

Zabawa poza tym, iż wypływa z potrzeby biologicznej i fizjologicznej, jest również środkiem przekazu emocji i uczuć. Wpływa na świadomość społeczną dziecka i pomaga mu przystosować się do otaczającego go środowiska. Dorosły kupując dziecku zabawkę, myśli przede wszystkim o tym, jak wielką radość sprawi mu ten podarunek.

Tymczasem powinniśmy mieć na uwadze fakt, że zabawka ma też wychowywać i kształtować dziecko oraz służyć jego rozwojowi psychologicznemu. Obserwując zabawki zaprojektowane dla określonego wieku, dochodzimy do wniosku, ze najlepszą zabawką dla dziecka w pierwszych momentach jego życia jest matka lub osoba dorosła, z którą spędza najwięcej czasu i która poświęca mu najwięcej uwagi.Foto
zabawy


To właśnie takim dorosłym maluch czuje się szczególnie zafascynowany. W większości przypadków zwykła to być jego matka. Kiedy słyszy jej głos, klaszcze w dłonie, kiedy ją widzi, bada jej twarz swoimi paluszkami.

Dla dziecka matka jest wszystkim. To ona sprawia, że nabiera pewności siebie, że czuje się bezpieczne, to ona bierze go w ramiona, kołysze; jednym słowem, gotowa jest dostosować się do każdej prośby dziecka. Zwykło się mówić o matce, że jest „uniwersalną zabawką”.

Żyjemy obecnie w czasach, kiedy większość rodziców czy matek nie ma zbyt dużo czasu dla swoich dzieci, a z kolei dzieci spędzają więcej czasu poza domen niż miało to miejsce kiedyś, toteż i komunikacja pomiędzy dziećmi i dorosłymi ulega osłabieniu.


Stąd też zabawa może przyczynić się do zmiany na lepsze w relacji ojciec-matka-dziecko. Zabawa łączy dzieci z dorosłymi. Bawić się znaczy tyle, co lepiej się poznawać, nawiązywać dialog i kreować o wiele bardziej intymne więzi.


Zawsze miejmy, więc na uwadze, że dla dziecka najlepszą zabawką jest dorosły i jego zabawy. Bawiąc się z własnym dzieckiem, pobudzisz go do działania i otworzysz przed nim wrota twórczej wyobraźni. Jest to najlepszy sposób na wspólne poznawanie: ty jego, on ciebie oraz najlepszy prezent, jaki możesz mu sprawić, a jednocześnie będzie to najlepsza forma edukacji.

Statystyka strony

Strona oglądana: 4884 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:Sylwia Greśkiewicz, data: 20.12.2010 r., godz. 20.00
Wprowadził:Ewa Koc, data: 23.12.2010 r., godz. 21.25
Ostatnia aktualizacja:Ewa Koc, data: 23.12.2010 r., godz. 22.08
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
23.12.2010 r., godz. 22.08Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 22.07Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 22.07Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 22.06Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 22.05Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 21.37Ewa KocEdycja strony
23.12.2010 r., godz. 21.25Ewa KocDodanie strony

Copyright

© 2010 Gminne Przedszkole w Nieporęcie
Zawartość merytoryczna: Ewa Koc, e-mail: sekretariat@gpn.nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 marca 2010 r.